Žuvis yra vienas maisto produktų, kurių ruošimas reikalauja šiek tiek daugiau įgūdžių. Dėl šios priežasties dažnas iš mūsų žuvį kepame retokai, o pavaišinti gera žuvimi draugus net nedrįstame, nes bijome patirti kulinarinę nesėkmę. Visai be reikalo. Žuvis yra gardus ir maistingas produktas, vertas įtraukti į kasdienį racioną. Jei pasinaudosite toliau pateiktais žuvies ruošimo patarimais, nuo šiol žuvį ruošite labiau pasitikėdami savimi.
1. Norite žuvį paruošti greitai? Kepkite ją grilyje arba virkite. Jei tik turite grilį, ant grotelių paklokite folijos ir taip kepkite bet kokią žuvį. Nustebsite, kaip greitai žuvis iškepa virš gerai įkūrento grilio. Jei grilio neturite arba yra žiema, rekomenduojame žuvį virti. Tai ypač patogu skubant, nes žuvies nereikia vartyti.
2. Žuvį galima troškinti. Kai tik įsivaizduojame žuvies patiekalus, prieš akis iškyla keptos žuvies vaizdas. O juk žuvį galima ir troškinti. Paruoškite mėgstamą padažą su česnakais, pomidorais ir kitais ingredientais, sudėkite gabalėliais pjaustytą žuvį, įberkite žuvies prieskonių ir troškinkite, kol žuvis suminkštės. Nepamirškite, kad žuvis troškinama ant mažesnės ugnies, nes ji linkusi priskrusti prie dugno.
3. Pirkite tik šviežią ir kokybišką žuvį. Kad ir kaip ruoštumėte žuvį, ji bus gardi tik tuomet, jei bus šviežia ir kokybiška. Žuvis turėtų būti stangri, nesutežusi. Jei perkate žuvį su galva, atkreipkite dėmesį į jos akis – jos turi būti skaidrios, o ne apsiblaususios. Žuvis turi kvepėti maloniai.
4. Į keptuvę dėkite tik sausą žuvį. Siekdami geriausių rezultatų, norėdami, kad žuvies paviršius gražiai apskrustų, į įkaitusią keptuvę dėkite tik sausą žuvį. Jei reikia nusausinkite paviršių popieriniu rankšluosčiu. Taip pat galima apie pusvalandį palaikyti žuvį atviroje lėkštėje, kad ji apdžiūtų. Sausa žuvis ne tik apskrus gražiau, bet ir geriau įgers į save prieskonius, kuriuos užbarstysite prieš kepdami.
5. Sūdykite kepimo metu. Druska traukia drėgmę, todėl pabarsčius jos ant žuvies ji kaipmat suvandenija. Dėl šios priežasties geriausia barstyti druską tuomet, kai žuvis jau 80 procentų iškepusi.
6. Žuvį kepkite aukštesnėje temperatūroje. Jei apsisprendėte žuvį kepti, nepabijokite ją kepti ant vidutinės arba aukštos temperatūros. Jei kepsite žuvį esant žemesnei temperatūrai, ji gali prikibti prie keptuvės paviršiaus. Išimti žuvies gabalėliai neatrodys patraukliai. Beje, svarbu nepamiršti, kad dar prieš dedant žuvies gabalėlius į keptuvę ji turi pakaisti bent 3-5 minutes.
7. Pirmiausia kepkite tą žuvies pusę, kuri turi odelę. Jei žuvis supjaustyta taip, jog gabalėliai turi odelę tik iš vienos pusės, pirmiausia kepkite tą pusę, kuri su odele. Tokiu būdu odelė skaniai apskrus. Beje, jei odelės apskritai nemėgstate, vis dėlto kepkite žuvį su odele ir nulupkite ją po kepimo. Taip žuvis nepraras sultingumo.
8. Nekepkite žuvies pernelyg ilgai. Vidutinio storio žuvies gabalėlis iškepa per 10 minučių, todėl nereikėtų žuvies kepti ilgiau. Per ilgai kepta žuvis išsausėja, praranda savo skonį. Iškeptas žuvies gabalėlis turi būti apskrudęs, tačiau jo viduje žuvis turi būti gana minkšta.